Tel: 0212 533 27 95

Bize Yazın
İsim
Email
Şehir


Şiddet karşıtı kampanya yürüten kadınlardan zabıta memurlarına tepki
 

İSTANBUL (DİHA)- '4320 sayılı yasa ile erkek şiddete kapı dışarı!' sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında Üsküdar'da stand açmak isteyen kadınlar, zabıta memurları tarafından engellendi. Kadın örgütleri Kadıköy İskelesi'nde bir araya gelerek, zabıta memurlarını kınadı.

4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa'nın tanıtımını yapmak amacıyla "4320 sayılı yasa ile erkek şiddete kapı dışarı" kampanyasının startını veren Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Amargi Kadın Akademisi, Şahmeran Kadın Dayanışma ve Araştırma Merkezi ile Gökkuşağı Kadın Derneği üyeleri dün Üsküdar'da stant açmak isterken, zabıta memurlarının engeline takıldı. Engellemeyi protesto etmek amacıyla Kadıköy İskelesi'ne bir araya gelen kadınlar, zabıta memurlarını kınadı. Grup adına açıklamada bulunan Dilara Kızıldağ, tüm engellere rağmen kampanya çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. Kızıldağ, 23 Eylül'den itibaren ise İstanbul'un bir çok ilçesine ve semtine kuracakları standlar ile kampanya çalışmasını sürdüreceklerini söyledi.

Kampanyaya duyarlılık çağrısı

Kızıldağ ayrıca 4320 sayılı yasaya ilişkin bilgi verdi. Yasanın şiddete uğrayan kadına ve çocuklarına şiddetten korunması için sağladığı hak ve olanaklara dikkat çeken Kızıldağ, kadınları kampanyaya karşı duyarlı olmaya çağırdı.

Açıklamanın ardından Kadıköy Belediyesi'ne giden grup, belediyeden aldığı onayın ardından meydanlara standlarını kurarak çalışmalarına devam etti.

(ak/mö/ek)