Tel: 0212 533 27 95

Bize Yazın
İsim
Email
Şehir


SADECE BİR ŞARKI UYARLAMASI MI ?

 

‘Güleyrum halına katula katula

Bir sözünü geçiremedun karına...

Hani niye veremedun ağzının payını,

Vermeysun..’

 

Söz yazarı Tarık Mengüç, neşeli Hint şarkısını uyarlamak için bu sözleri yazarken acaba sadece ticari kaygılarla mı hareket ediyordu, merak ediyorum. Şarkı bu kadar tuttuğunda, şarkının yarattığı ruh haliyle kışkırtılan kaç erkeğin, ‘Doğru yahu, ben erkeğim, niye karımın sözüne değer  veriyorum ki?’ diyerek, karısını dövdüğünü hiç merak etmez mi? Kadınlarca yıllar boyu  verilen mücadeleler sonucu, ev içindeki iktidarını daha az önemseyip birazcık da olsa  demokratikleşen erkekleri bu şekilde aşağılamak ve ‘doğru’yu göstermek, para kazandığı için rahatsız etmiyor söz yazarını anlaşılan. Tipik Türk erkeğinin eğilimini, ticari amaçlarla yüceltip, popülere prim vermekten kaçınmıyor müzik endüstrisi, hem de erkeğin sarsılan konumu yeniden perçinleniyor.   

 

Bu şarkı, diğer pop şarkıları gibi şehirli aksanıyla değil, Türkçe’ye dili zor dönen bir  Karadenizli’nin ağzından söyleniyor. Kendi de ezilen bir toplumsal kesim ama kendini ezenlere karşı çıkmak yerine daha kolay olanını, evde ezebildiği kadını öyle tutmayı istiyor.  Ayrıca, sadece kendi karısının değil başka kadınların da ezilmesini kendi  sorumluluğu  hisseden bir yurttaş!

 

Peki, bu şarkıyı duyduğunda, kocasından dayak yiyen milyonlarca kadın da müzikle uyumlu neşeli bir ruh haline mi giriyor sizce? Nasıl deneyimleri çağrıştırıyor bu parça onlar için, acaba bunu kimse düşünüyor mu?

 

Şimdi bize ‘nasıl da herşeyi ciddiye alıyorsunuz, sadece gülünsün diye yazılmış bir şarkı, ah bu feministler!’ diyecek çok kişi var biliyoruz. Ama bu ülkenin çözülemeyen en büyük sorunlarından olan kadına yönelik şiddet, ülkemizde ve dünyada aşılmış, gülmek için içimiz rahat kullanılabilir bir konu değil. ‘Zenci kölene kulak asma, ağzının payını ver’ diye bir şarkı yapılsa bilinçli bir muhalefet oluşur kısa sürede, insanlar irkilir ama kadınların tutsaklığı henüz tanınma aşamasına bile gelmedi.

 

Bizi asıl ilgilendiren, kimlerin ‘yine neye tepki göstermiş şu feministler’ diye dalga geçeceği değil, hemcinslerimiz bizi düşünüyor diyecek olan, aslında şarkıya içerleyen ve bu tepkimizle yüzü biraz gülümseyecek kadınlar !

 

                                                                           Ülkü