Tel: 0212 533 27 95

Bize Yazın
İsim
Email
Şehir


 

Sevgili Stajyerlerimizden...  

                                                               Almut ve Özlem

 

Biz, Almut ve Özlem, ilk önce bütün Amargili kadınlara bize staj yapma imkanini tanıdıkları ve bizimle hem çalışmalarını hem de düşüncelerini paylaştıkları için çok teşekkür ediyoruz. Amargi’de gerçekten çok heyecanlı üç aylık bir süreç geçirdiğimizi düşünüyoruz. Farklı kadınlarla bir araya gelip hayatımızı bayağı etkileyen deneyimler kazandik. Burada hepsini sayamasak bile en önemli olanları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

Belki bu hazırladığımız yazının kendisiyle başlayabiliriz: Bülten için kısa bir şey yazmayı isteyip istemediğimizi sorduktan sonra , tecrübelerimizi ve düşüncelerimizi nasıl Türkçe yazacağımızı düşündük Türkçe yazmak için kendimizi yeterli hissetmedik. Fakat sonra “neden olmasın?” dedik. Neden denemiyoruz diye kendimize sorduk. Sonuçta Amargi’li herkes düşüncelerini ifade edebilir, edebilmeli. Özellikle son üç aydaki gözlerimizden yüreklendik:

Farklı eğitim seviyelerinden, farklı kültürlerden, farklı coğrafyalardan, dillerden, farklı cinsel tercihleri olan birçok kadın Amargi’ye gelip kendi hayat deneyimlerini ve birçok konudaki farklı görüşlerini birbirine aktarıp, paylaşıyorlar. Bu şekilde herkes kendi önyargılarını kırıp, kendi bakış açısıyla hem kendine hem de başkalarına yeni bir ufuk açıyor.

Sadece belirli yerlerde (örneğin üniversitelerde) tartışılan üst düzeydeki konular, Amargi’de birçok farklı eğitim seviyesinden gelmiş kadınlar arasında yapılan seminer, sunum ve tartışmalarda eşit ve özgür bir şekilde paylaşıldı ve her kadın bunu çok büyük bir ilgi ile takip etti. Biz bu yöntemi çok beğendik. Amargililer bunu deneyerek ve çalışarak ortak bir şekilde başardılar. Biz buna tanık olduk ve bu çok hoşumuza gitti. Ve onların arasında otorite yok. Aksine, hiyerarşik bir yapının oluşmasına karşı duyarlı olup her zaman kendilerin sorgulayarak alternativ bir yapı, bir yasam geliştirmeye çalışıyorlar. Çünkü otorite, özgüveni yok ediyor, gelişmemizi bu yüzden toplumda değişimi engeliyor. Fakat Amargi’de kadınlar özgüveni karşılıklı yaratıyorlar. Buna bir çok örnek gösterebiliriz: Mesela çeşitli etkinliklerden, atölyelerden, komisyonlardan, tiyatro, bülten ve seminer çalışmalarından edindikleri tecrübelerle özgüven kazanıp, bunu farklı alanlardaki çalışmalara aktarıyorlar

ve bu coşku ile güzel bir noktaya sürükleniyorlar. Böylelikle özgüvenleri daha da artıyor,  Amargi’nin kendisi de daha da gelişiyor. Daha çok, daha farklı kadınlara ulaşıyorlar,   Aksaray’ya, Zeytinburnu’na doğru yayılıyorlar.

Biz bu süreçte çok şey öğrendik. Büyük bir özgüven kazandık. Burada kazandığımız özgüven ve deneyimimizi Almanya’ya taşıyacağız ve orada okulda, evde, işyerinde bizden beklenenen şeylere karşı daha farklı bir tavır alacağız. Sıkılmak, bunalmak ve ezilmek yerine edindiğimiz yeni bir yöntem çerçevesinde farklı bir davranış ve yaşam biçimi ortaya koyacağız.